Jak zacząć? - Od zera do własnego gabinetu
artykuł z: BEAUTY FORUM | 03/2017
JAK ZACZĄĆ? OD ZERA DO WŁASNEGO GABINETU – Każdy zawód jest niczym planeta, pełna określonych warunków i możliwości, które muszą zostać spełnione, by móc na niej żyć i funkcjonować. Tak też jest z profesją stylisty makijażu permanentnego. Jak odnaleźć się na tej „planecie” opowie Wam dziś Monika Wiśniewska.
Są zawody, które wymagają ciszy, skupienia, wykonywania określonych czynności skrupulatnie i jednolicie. Ale są i takie, w których potrzebna jest energia, twórcze myślenie, działanie. Zawód stylisty makijażu permanentnego to połączenie wszystkich cech. Bo jak wyobrazić sobie kreatywnego wizażystę o stoickim spokoju, który ma trudności interpersonalne i nie potrafi nawiązać z klientem więzi, niezbędnej do zaufania podczas zabiegu? Albo jak wyobrazić sobie energiczną osobę bez talentu manualnego i cierpliwości do wykonania tak misternej i precyzyjnej pracy, jaką jest pigmentacja? Co może mieć więc wpływ na to, że odniesiemy sukces na naszej indywidualnej planecie?
- cechy charakteru, predyspozycje i osobowość
- dobre miejsce
- wybór odpowiedniego szkolenia
- wybór odpowiedniego sprzętu
- dobry marketing i odpowiednia reklama
Czy to Twój świat?
Skupmy się na przykład na cechach charakteru, predyspozycjach i typie osobowości. Oto kilka niezbędnych cech, które niezwykle pomagają w zawodzie stylisty makijażu permanentnego oraz w podjęciu decyzji, czy mikropigmentacja to na pewno właściwa droga zawodowa.
- pasja do wykonywanej pracy
- nastawienie na ciągły rozwój i naukę – dodatkowe szkolenia, sympozja, seminaria
- aktywność własna – udział w targach i konferencjach
- wymiana doświadczeń – np. udział w mistrzostwach
- pracowitość
- punktualność
- kreatywność
- cierpliwość
- precyzja
- dyskrecja
- umiejętność słuchania
- umiejętność trzeźwej oceny sytuacji oraz pracy pod presją
- zdolności interpersonalne
- umiejętność nawiązania serdecznej i pozytywnej więzi
- umiejętność wprowadzania pozytywnej atmosfery
- umiejętność rozmowy i odpowiedniego dialogu z klientem
- zdolności manualne
- umiejętność postrzegania i odpowiedniego rozróż- niania barw oraz kształtów
- chęć do ćwiczeń i doskonalenia się
- poznawanie nowych technik
- ugruntowywanie warsztatu pracy przez nieustanne wykonywanie zabiegów
- pomysłowość w prowadzeniu biznesu
- znajomość i przestrzeganie zasad utrzymywania czystości i higieny własnej oraz otoczenia • dobra prezencja
- zdrowy kręgosłup
- zdrowe oczy Sporo tego, prawda? Albo miejsce. Czy to ma jakiekolwiek znaczenie? Ktoś powie – wszystko jedno, jeśli jesteś w czymś dobry, to cię znajdą. Czy na pewno to właśnie tak działa? Przeanalizujmy więc tak zwane dobre miejsce.
Przyjazna przestrzeń
Biznes to nie tylko ludzie. To także miejsce. A może przede wszystkim miejsce… w którym powinni znaleźć się odpowiedni ludzie. Przed podjęciem decyzji warto zwrócić uwagę na miejsce, w którym mieszkamy lub w którym chcemy rozpocząć nową drogę zawodową. Każdy region, powiat, miasto rządzi się własnymi prawami. Oznacza to, że nie zawsze intratny biznes w Rzeszowie będzie równie intratny w Toruniu czy Szczecinie. Warto zrobić badanie rynku, przyjrzeć się konkurencji, dowiedzieć się, w ilu gabinetach wykonywany jest makijaż permanentny, na jakim poziomie i jakie jest zainteresowanie tym zabiegiem. Nie zawsze bowiem to, co nam wydaje się strzałem w dziesiątkę, okazuje się dobrym pomysłem w danym miejscu. Jeśli jednak wyniki naszej analizy będą pozytywne, powinniśmy zadbać o to, by nasze własne miejsce było wyjątkowe i profesjonalne. Nasze własne miejsce na biznes nie musi być wielkie i przestronne. Musi natomiast być przytulne, czyste i niepowtarzalne w taki sposób, by chciało się do niego wracać. Kolorystyka miejsca powinna być spójna, harmonijna, nienachalna, nie może przytłaczać i wprowadzać w zakłopotanie. Zawsze wspaniale sprawdzą się naturalne lub neutralne barwy i materiały, ponieważ każdy otoczony nimi będzie czuł się komfortowo, przyjaźnie, wygodnie i miło. Miejsce powinno od razu wprowadzać klienta w dyskretny nastrój, odstresować oraz dać poczucie pewności, że trafił na profesjonalistę.
Istotne szczegóły
Rzeczą oczywistą jest najwyższy stopień higieny i czystość w gabinecie mikropigmentacji, dostęp do wody bieżącej oraz toaleta. Trudno nie wspomnieć o wygodnym łóżku zabiegowym, krzesełku zabiegowym, odpowiednim oświetleniu, temperaturze oraz profesjonalnym wyposażeniu. Podkreślam te wszystkie, nawet najbardziej oczywiste sprawy, ponieważ wiele razy spotkać można stylistki pracujące w domach, na kozetkach, wersalkach, bez zachowania najbardziej podstawowych zasad higieny i bezpieczeństwa. Mikropigmentacja wykonywana naprawdę profesjonalnie, zawodowo, z szacunkiem do zawodu, siebie i klienta to zabieg wymagający najwyższej higieny. Trudno wyobrazić ją sobie, wykonaną wedle wszystkich reguł, na... tapczanie, w myśl zasady: byle taniej.
Profesjonalizm ma swoją cenę
W przypadku makijażu permanentnego „taniej zwykle znaczy drożej”. Myślę, że profesjonaliści doskonale wiedzą, o czym piszę – o setkach skrzywdzonych, nierozsądnych kobiet, które godzą się na tańsze zabiegi mikropigmentacji. Tańsze, czyli często robione barwnikami bez atestów, urządzeniami szarpiącymi skórę i wykonującymi finalnie tatuaż, w domach, gdzie trudno o dezynfekcję i antyseptykę. Wszystko jest dobrze i tanio do momentu, gdy pigment nie blednie lub pozostaje na stałe, brzydko się odbarwia (popularny efekt długoletnich niebieskich brwi lub sinych ust), rysunek się wykrzywia, powstają duże fotozmiany, uczulenia i stany zapalne. Wtedy owe „stylistki” nie spieszą tym kobietom z pomocą. Po rozczarowaniach i łzach, korekty wykonują profesjonalni styliści, którzy podczas kilku kosztownych zabiegów starają się zneutralizować w miarę możliwości efekty tzw. taniego makijażu permanentnego, który zamiast cieszyć, od lat szpeci i przeszkadza w funkcjonowaniu.
Planuj i przewiduj
Nasze miejsce powinno więc dawać klientowi pewność, bezpieczeństwo i poczucie właściwego wyboru. Warto zatem przemyśleć dokładnie wszystko – zarówno z punktu widzenia klienta, jak i stylisty. Miejsce globalne i miejsce własne mają ogromne znaczenie. Zatem nie do końca słowa „jeśli jesteś dobry, to cię znajdą” są prawdą. Szczególnie, jeśli nasz biznes jest mało widoczny. Tu zaczyna się kolejny temat – reklama, marketing, istnienie rynkowe. Ale to już nowe zagadnienie...
Zapraszam Państwa podczas targów BEAUTY FORUM w Warszawie, w niedzielę 12 marca 2017 o godz. 10.30, na mój wykład poświęcony zagadnieniom własnego biznesu i rozwoju w pigmentacji. ¨