Przywrócić komfort
artykuł z: BEAUTY FORUM | 10/2018
Męska mikropigmentacja – Mężczyźni nie stosują na co dzień kosmetyków kolorowych i nie mogą, jak kobiety, skorygować niechcianych efektów ubocznych nieprzespanej nocy, zakamuflować nierówności skórnych czy widocznych blizn makijażem. Choć technicznie możliwe, nie jest to akceptowane społecznie. Tu z pomocą przychodzi makijaż permanentny.
Makijaż permanentny mężczyzn, nazwany przeze mnie heropigmentacją (od ang. słowa hero-bohater ), pomaga przywrócić mężczyznom wiarę we własną atrakcyjność. Staje się możliwością uzyskania „drugiej skóry”, drugiej szansy, nowego ja. Profesjonalnie wykonany jest niemal niewidoczny, subtelnie koryguje niechciane defekty skórne i wspiera proces samoakceptacji.
Profesjonalnie i z wyczuciem
Podstawą udanego zabiegu jest wnikliwy i szczery wywiad. Klienci poddający się heropigmentacji to najczęściej mężczyźni po wypadkach, operacjach czy chorobach zniekształcających ciało, ale także mężczyźni dbający o wygląd, którzy chcą określonego efektu. Należy więc umiejętnie wyważyć, czy są psychicznie gotowi na przeprowadzenie pigmentacji i czy ich oczekiwania nie przewyższają możliwych do osiągnięcia efektów. W heropigmentacji, jaki w klasycznej pigmentacji, to właśnie oczekiwania pacjenta są jednym z ważniejszych punktów w podjęciu decyzji o przeprowadzeniu zabiegu.
Relacja, którą tworzymy z klientem, powinna być oparta na obustronnej szczerości. Mężczyzna odkrywa przed nami nie tylko problem cielesny, z którym się boryka, ale też o wiele większy niż skórny defekt kawałek psychiki. To wyraz ogromnego zaufania, którego nie wolno nam zawieść. Pomoże nam w tym nie tylko nasz profesjonalizm, wiedza, ale przede wszystkim szczere zestawienie oczekiwań klienta i naszych możliwości oraz obopólna akceptacja wypracowanego kompromisu.
Zabiegi, z których najczęściej korzystają mężczyźni w gabinetach pigmentacji
1. Zabiegi korekty otoczki sutkowej, blizn po zabiegach operacyjnych
Najczęściej przyczyną nieakceptowanych przez mężczyzn zmian są efekty uboczne ginekomastii – zabiegu pomniejszającego gruczoł piersiowy. Mikropigmentację wykonuje się także w przypadku asymetrii piersi, asymetrii aureoli, asymetrii brodawek lub powiększenia piersi, np. przy zmianie płci. Po wnikliwym wywiadzie, dotyczącym stanu piersi, można wykonać imitację sutka, brodawki lub aureoli oraz zamaskować bliznę pooperacyjną lub asymetrię. W przypadku wszystkich wymienionych typów pigmetacji konieczna jest konsultacja lekarska w celu potwierdzenia prawidłowego stanu zdrowia klienta. Stan psychiczny pacjenta, kondycja skóry oraz funkcjonowanie układu limfatycznego wymagają wyczucia i ostrożności. Należy bardzo dokładnie przeanalizować budową klatki piersiowej oraz ewentualnie drugiej piersi, aby efekt końcowy był symetryczny. Ważne jest również, by kolory nakładane były partiami oraz by zachować jasną otoczkę wokół brodawki w celu uzyskania czystego obrazu 3D. Zabieg należy powtórzyć co najmniej dwa razy w odstępie miesiąca, by pigmenty uzyskały spójną naturalną barwę. Miejsca blizn należy objąć wyjątkową uwagą i pigmentować je z wielką ostrożnością.
2. Zabiegi kamuflujące w bielactwie nabytym (vitiligo)
Bielactwo nabyte jest dość częstym zaburzeniem pigmentacji, a jego przyczyna nie jest do końca poznana. Choroba bywa dla mężczyzn uciążliwa, ponieważ nie zasłaniają zmian makijażem. Pigmentacja może odbyć się wyłącznie na małych zmianach, głównie zlokalizowanych na twarzy. Nie należy pokrywać pigmentem zmian dużych i rozległych, szczególnie na kończynach. Pigmentacja musi być warstwowa, a zastosowane pigmenty powinny być nienagannie dobrane do odcienia skóry. Pigmentowana skóra nie opala się, zatem w miesiącach słonecznych miejsca poddane zabiegowi mogą być widoczne. Zabieg powtarzamy po miesiącu, a odświeżamy efekt według potrzeb, najczęściej po ok. dwóch latach. 3. Hair pigmentation Łysienie może doprowadzać do poważnych zaburzeń natury psychicznej, spowodowanych brakiem akceptacji własnego wyglądu. Mężczyźni coraz częściej dopytują o możliwości, jakie daje makijaż permanentny w optycznej rekonstrukcji włosa – czyli tzw. hair pigmentation. Stworzenie imitacji mieszków włosa na skórze głowy najlepiej wykonać igłami punktowymi albo alternatywnie igłami typu magnum przy użyciu techniki punktowej pod kątem 90 stopni. Przy tej metodzie trzeba zwrócić uwagę na prawidłowe oderwanie ręki przy ruchu pionowym, naznaczając igłą na skórze wyraźny punkt przy punkcie. Pigment użyty do tego zabiegu powinien być intensywny, np. brunatnobrązowy, czarny, ciemnobrązowy, aby po wyłuszczeniu sprawiał wrażenie mieszków z lekko widocznym odcieniem krótko przyciętego włosa. Przy pigmentacji obszarów plackowatych można dodatkowo użyć igieł shader i wypełnić miejsca naturalnym barwnikiem technikami cieniowania (ósemkowa, kłębuszkowa, spiralna). W przypadku rekonstrukcji brwi i rzęs po chemoterapii stosujemy te same zasady pigmentacji, niezależnie od płci. Celujemy w naturalny, subtelny efekt, kierując się pierwotną linią utraconych włosków. 4. Mikropigmentacja estetyczna Najpopularniejsze zabiegi estetyczne w heropigmentacji to odświeżenie wyglądu oczu i zwiększenie kontrastu między zarostem a linią warg, co bardzo ładnie kształtuje i zaznacza formę ust. Efekty zabiegów nie rzucają się w oczy, nadają twarzy zdrowego, wypoczętego wyglądu. Obydwa zabiegi wykonujemy najczęściej rozcieńczonym kolorem waniliowym, wieloigłami (np. trzema lub pięcioma) przy użyciu bardzo płytkich i miękkich technik, najczęściej kłębuszkowej. Efekt po wyłuszczeniu powinien imitować delikatną, jasną, rozświetlającą smugę. W tym zabiegu niezwykle ważne jest, by pamiętać o właściwościach kolorów zawierających dwutlenek tytanu i bardzo ostrożnie nakładać cień koloru, ponieważ cząstki białego pigmentu lubią w skórze rozgościć się na zawsze. Mężczyźni mają o połowę grubszą skórę od kobiet, ale nie mają „grubszej” psychiki. Oni też chcą czuć się atrakcyjni, być pozytywnie odbierani w relacjach biznesowych i prywatnych. A że nie jest społecznie przyjęte, by mogli „przypudrować nos”, ich szansą na perfekcyjny wygląd pozostaje profesjonalna heropigmentacja.