Sklep

Usta idealne

artykuł z:

Profesjonalizm na każdym etapie

Temat makijażu permanentnego ust warto zacząć od przypomnienia, czym właściwie jest dobrze pojęta mikropigmentacja. Polega ona na implantacji odpowiedniego pigmentu w głąb naskórka, a jej zadaniem jest korekta lub zniwelowanie niedoskonałości urody, nie zaś mocny, przerysowany makijaż. Mikropigmentacja ma więc wydobyć naturalne piękno – to nadrzędna kwestia, o której nie wolno nam zapominać.

Tak jak pigmentacja każdej partii twarzy, tak i makijaż permanentny ust wymaga cierpliwości w oczekiwaniu na efekt. Potrzeba czasem kilku spotkań w celu uzyskania optymalnego efektu na czerwieni wargowej, ponieważ ta część twarzy absorbuje pigment w swoisty dla siebie sposób. Aby nie wykonać tatuażu na stałe (pigmentacja zbyt głęboka), należy pigmentować nieco płycej, ale bardzo cierpliwie, aby uzyskać piękny efekt, który nie zostanie na twarzy jako stały rysunek zmieniający barwę, lecz jako semimakijaż o ładnym kolorze i trwałości na kilka lat.

Nieodzowny wywiad

 

Bezdyskusyjnie obowiązkową częścią procedury zabiegowej jest wywiad z klientką, podczas którego projektujemy – z jej udziałem – kształt i barwę wymarzonego makijażu. Bezpieczną pigmentację można rozpocząć, upewniając się, że klientka przygotowała się odpowiednio, zażywając preparat antywirusowy minimalizujący wystąpienie opryszczki. Niestosowanie tego zabezpieczenia nie wyklucza zabiegu, natomiast z pewnością zwiększa ryzyko ewentualnych powikłań i wystąpienia opryszczki. Ta z kolei prowadzi do dodatkowych wydatków i zabiegów korygujących utratę pigmentu w miejscu jej wystąpienia. Warto więc ograniczyć to błędne koło do minimum, choć niestety nigdy nie wykluczymy ryzyka opryszczki całkowicie. Po wyborze pigmentu i ustaleniu celu ostatecznego zabiegu, należy uprzedzić klientkę, że wybrany kolor i jego efekt końcowy po wyłuszczeniu uwarunkowany jest kondycją i kolorem czerwieni wargowej. Stanowiona nie tylko podkład kolorystyczny, ale i ostateczny filtr, który decyduje o finalnym odcieniu makijażu. Kształt także minimalnie ulegnie zmianie z powodu różnic w grubości kredki szkicującej i igły.

 

DUŻE ZNACZENIE W WYGLĄDZIE MAKIJAŻU PERMANENTNEGO MA PIELĘGNACJA POZABIEGOWA. KLIENT MUSI WIEDZIEĆ, ŻE NALEŻY ŚCIŚLE PRZESTRZEGAĆ ZALECEŃ I ŻE JEST WSPÓŁODPOWIEDZIALNY ZA EFEKT KOŃCOWY

 

Zadbaj o komfort i i bezpieczeństwo

 

Zabieg pigmentacji ust bywa lekko bolesny i niekomfortowy, ponieważ wykonywany jest na delikatnej strukturze warg. Nie towarzyszą mu jednak znaczne krwawienia i powstawanie strupów. Jedyne niepo- żądane efekty w przypadku wrażliwej skóry to lekki wysięk osocza lub delikatnie widoczne kropelki krwi z powierzchniowych naczyń w skórze płytko unaczynionej. Bezpośrednio po zabiegu usta mają ciemny, nienaturalny odcień, mogą sprawiać wrażenie sinych lub zbyt żółtych, ale stan ten stabilizuje się do dwóch godzin. Kolor właściwy ukazuje się podczas procesów biochemicznych w czasie ok. 14 dni i blednie o połowę.

 

Trwałość makijażu

 

Różnice w trwałości makijażu permanentnego pojawiają się w zależności od wieku fizjologicznego skóry. W młodej skórze następują prawidłowe procesy immunologiczne i regeneracyjne, a więc eliminacja pigmentu jest szybsza. W skórze dojrzałej procesy obronne są zaburzone i ulegają spowolnieniu, a liczba warstw żywych naskórka szybko spada. Skóra jest coraz cieńsza, więc barwnik jest wprowadzany głębiej i dłużej się utrzymuje. Makijaż permanentny nie znika z dnia na dzień. Jego kolor, odcień i nasycenie u każdego wygląda i zstępuje indywidualnie. Używając jednego pigmentu w zabiegach u dziesięciu różnych osób, u każdej z nich jego odcień będzie inny i będzie zależał od wielu osobniczych cech.

 


 

 

Oto kilka czynników mających wpływ na proces rozjaśniania oraz odbarwienia pigmentu:

 • reakcja pigmentu z płynami ustrojowymi oraz z filtrem skóry,
 • prawidłowy proces regeneracji naskórka,
 • oddziaływanie promieni UV,
 • preparaty stosowane na pigmentowaną skórę, w tym ziołowe (np. henna),
 • przemiana materii,
 •  fagocytoza,
 • biochemia skóry,
 • stan i wiek skóry,
 • struktura skóry,
 • zdolność absorbowania pigmentu,
 • odcień skóry oraz barwa dobranego pigmentu,
 • rodzaj pigmentu,
 • głębokość, kąt i metoda pigmentacji,
 • właściwa pielęgnacja skóry po zabiegu,
 • choroby

 

Zapraszam na seminarium w czasie targów BEAUTY FORUM, podczas którego podzielę się z Wami doświadczeniem i wiedzą w zakresie pigmentacji ust, w tym wybranych technik i metod pracy