Perfekcyjna technika = doskonały efekt
artykuł z: BEAUTY FORUM | 10 / 2016
MIKROPIGMENTACJA SKÓRY GŁOWY
– Mikropigmentacja medyczna pozwala poprawić nie tylko wygląd, ale przede wszystkim pomóc w akceptacji własnego wizerunku osobom borykającym się z różnymi problemami skórnymi, po operacjach, wypadkach czy przebytych chorobach.
Obok najpopularniejszych zabiegów pigmentacji piersi, blizn i przebarwień coraz większą popularnością cieszy się wizualne odtwarzanie włosów. Potrzeba ta pojawia się nie tylko z powodu przebytych chorób i ich skutków (np. chemioterapia, alopecia), ale także z pobudek czysto estetycznych, takich jak np. chęć ujednolicenia czy zagęszczenia linii włosów.
MIKROPIGMENTACJA MEDYCZNA
Pigmentacja medyczna w znacznie większym stopniu niż klasyczny makijaż permanentny pomaga w samoakceptacji, jest sprzymierzeńcem w walce o lepszą wersję siebie. Dzięki niej możemy podarować naszym klientom drugą skórę, drugą twarz, drugą szansę i nową jakość życia. Pigmentacja medyczna jest niezwykle trudną sztuką – tu pracujemy nie tylko na skórze pacjenta, ale też na jego duszy. Możemy być pewni, że osoba decydująca się na korektę medyczną wiele już przeszła i kolejny zabieg jest dla niej potężną dawką stresu, ale też i nadzieją na poprawę funkcjonowania. Podstawą do przeprowadzenia zabiegu jest dobry i szczery wywiad. Osoby poddające się mikropigmentacji medycznej to najczęściej pacjenci po wypadkach, operacjach zniekształcających ciało, ale przede wszystkim po nowotworach lub w trakcie walki z rakiem. Należy więc umiejętnie wybadać, czy dana osoba jest psychicznie gotowa na przeprowadzenie pigmentacji i czy jej oczekiwania nie przewyższają realnych efektów pozabiegowych. W pigmentacji medycznej bowiem oczekiwanie pacjenta jest jednym z najważniejszych punktów podjęcia decyzji o przeprowadzeniu zabiegu
Ważne informacje
Pigmentację na skórze głowy może bezpiecznie przeprowadzić osoba po specjalistycznym szkoleniu z tego zakresu, bowiem metodyka wykonania zabiegu jest zupełnie inna niż ta stosowana podczas wykonywania makijażu permanentnego. Pigmentacje medyczne wykonuje się specjalnymi metodami, aby nie uzyskać jednolitej struktury obrazu, lecz przestrzenny, plastyczny rysunek. Nie bez znaczenia jest też liczba igieł, kąt nachylenia igły oraz prędkość nabicia. O liczbie sesji zabiegowych w odstępie 3–4 tygodni decyduje głównie kondycja skóry pacjenta w miejscu zabiegowym oraz oczekiwany i stopniowo uzyskiwany efekt. Należy pamiętać, że pigmentacja medyczna to bardzo płytkie nakładanie barw i obserwowanie efektów między zabiegami. Nie można też zapominać, że trwały efekt pigmentacji medycznej to kwestia ok. 2 lat, ponieważ pracujemy w obrębie naskórka.
Profesjonalnie i z wyczuciem
Rozsądek, szczerość i dbałość o zdrowie pacjenta podczas zabiegów pigmentacji medycznej to najważniejsze kwestie decydujące o profesjonalnym charakterze naszej pracy. Relacja, którą tworzymy z pacjentem, jest niezwykle intymna i powinna być oparta na wzajemnej szczerości – w zakresie oczekiwań, obaw i możliwych efektów. Pacjent odkrywa przed nami nie tylko defekt cielesny, z którym się boryka, ale też sferę psyche – często bardzo już nadszarpniętą przez chorobę i problemy ze zdrowiem. To przejaw zaufania, którego nie wolno nam zawieść. Pomogą nam w tym nie tylko nasz profesjonalizm, wiedza i medyczne pigmenty, ale przede wszystkim szczere określenie oczekiwań pacjenta i naszych możliwości oraz obopólna ich akceptacja. Bo profesjonalna pigmentacja medyczna to połączenie dobrego rzemiosła z człowieczeństwem.
Pigmentacja skóry głowy
Zabieg dotyczy odtworzenia linii przyczołowej włosów (mieszków) lub ubytków plackowatych na skórze owłosionej, linii rzęs oraz łuku brwiowego po utracie włosów w wyniku chemioterapii lub innych schorzeń, np. łysienia plackowatego (alopecia). Do odtworzenia imitacji mieszków włosa polecam igły punktowe nr 1 lub nr 3, alternatywnie igły 7/9 magnum przy użyciu techniki punktowej pod kątem 90 stopni. Przy tej metodzie trzeba zwrócić uwagę na prawidłowe oderwanie ręki przy ruchu pionowym, naznaczając igłą na skórze wyraźny punkt przy punkcie. Pigment użyty do tego zabiegu powinien być intensywny, np. brunatnobrązowy, czarny, ciemnobrązowy, aby po wyłuszczeniu sprawiał wrażenie mieszków z lekko widocznym odcieniem krótko przyciętego włosa. Przy pigmentacji obszarów plackowatych można dodatkowo użyć igieł shader i wypełnić miejsca naturalnym barwnikiem technikami cieniowania (ósemkowa, kłębuszkowa, spiralna).
Pigmentacja skóry głowy powinna być wykonana dokładnie i precyzyjnie. Najczęstszym sposobem rozmieszczenia „mieszków” jest model szachownicy. Warto jednak pamiętać, by nie działać szablonowo i rozmieszczać punkty w najbardziej naturalny sposób. Nie można zapomnieć o poinformowaniu pacjenta, że zmiana barwy jest nieunikniona. Głowa jest wystawiona na działanie słoń- ca, więc czapeczka z daszkiem i krem z filtrem powinny stanowić standard pozabiegowy, by kolor nie zmieniał się i nie wyblakł zbyt szybko. Odtworzone mieszki idealnie wpasowują się w naturalny obraz i poprawiają samopoczucie głównie mężczyznom, którzy częściej niż kobiety decydują się na tę formę zabiegu. Dla wielu panów nierówny zarost lub łysienie stanowią bardzo duży problem. Skóra głowy jest cienka, brak w niej „kołderki tłuszczowej”, co powoduje odczuwanie lekkiego dyskomfortu podczas zabiegu. Sam zabieg trwa do kilku godzin, jest czasochłonny i należy go powtórzyć za miesiąc w celu odświeżenia i dopełnienia pigmentu lub ewentualnej korekty odcienia.